A rovat szakértője

Dr. Hargitai Máté

Dr. Hargitai Máté

gyökérkezelés specialista
54 válasz

 Rendelő weboldala

 1085 Budapest, Stáhly utca 2/a, 5.emelet 1. Kapucsengő:51

Tegye fel kérdését Ön is!

Gyökérkezelés, endodoncia

  Anonymous

  2025.04.02. 12:43

Tisztelt Doktor Úr
Kicsivel több mint 2 hete gyökérkezelést kaptam, tegnap cserélték ki benne a gyógyszeres tömést,ami nem volt kellemes 😞
Majd ismét ott tartok,mint mikor először kezelték,enyhe,éles fájdalmat érzek,akkor is ha csak a nyelvemmel érek hozzá, nyelésnél is érzem,enni meg...meg sem próbálom 😩
Azt szeretném kérdezni, hogy ez normális ? Valóban pár napon belül megszűnik ? Kicsit aggódom 😓

Előre is köszönöm szépen a választ ☺️

Válasz: Gyökérkezelt fog, kicserélt gyógyszeres tömés

**Tisztelt Érdeklődő!**

Köszönöm szépen, hogy megosztotta tapasztalatát, teljesen érthető, hogy most kissé aggódik – sokan érzik így egy hosszabb gyökérkezelési folyamat közben, főleg, ha újra jelentkeznek a panaszok.

A leírása alapján úgy tűnik, hogy a **gyökérkezelés még folyamatban van**, és jelenleg **gyógyszeres tömés** van a fogban. Ilyen esetekben előfordulhat, hogy **a gyógyszercsere után a terület újra érzékennyé válik**, főleg, ha a gyökércsatorna még nem teljesen steril, vagy ha a gyulladás kiterjedt volt.

Az, hogy **nyeléskor is érez fájdalmat, és az érintés is kellemetlen**, gyakran annak a jele, hogy **a fog körüli szövetek még irritáltak vagy gyulladtak**. Ez lehet a gyógyszeres tömés hatására kialakuló reakció is – nem ritka, hogy a **tömés utáni első 1–3 napban a fájdalom felerősödik**, majd fokozatosan enyhül.

💡 **Amit érdemes tudni:**
- Az **enyhe, éles fájdalom**, különösen, ha nyomásra jelentkezik, **még normális lehet ebben a fázisban**.
- Ha a fájdalom **napokon belül csökken**, az azt jelzi, hogy a gyógyulás jó úton halad.
- Viszont ha a fájdalom **tartósan erős marad, romlik, vagy duzzanat is jelentkezik**, akkor érdemes mielőbb visszamenni a kezelőorvoshoz kontrollra.

A legtöbb ilyen eset **pár napon belül enyhül**, főleg, ha a gyulladás jól reagál a gyógyszerre. Addig is kerülje a rágást azon az oldalon, pihenjen sokat, és ha bármilyen szokatlan tünet jelentkezne (pl. láz, arcduzzanat), azonnal jelezze.

Ha szeretné, **a Bátorfi Fogászaton** is szívesen segítünk egy másodvéleménnyel vagy ellenőrzéssel – ilyen típusú panaszokat gyakran látunk, és személyre szabottan tudunk megoldást nyújtani.

Jobbulást kívánok, és remélem, hogy hamarosan megszűnnek a kellemetlenségek!
**Üdvözlettel:**
**Dr. Hargitai Máté**
**Bátorfi Fogászat**

  Anonymous

  2025.03.29. 14:10

Tisztelt Dr ur normális bal felső 2 frontfogamat gyokerkezelnek 1 alkalom után. Nagyon nagy fájdalom lüktető érzést érzek hány alkalommal kell meg kezelni ??

Válasz: Gyokerkezeles

**Tisztelt Érdeklődő!**

Köszönöm szépen a kérdését, teljesen érthető, hogy ilyen erős fájdalom esetén aggodalommal fordul segítségért.

A **felső metszőfogak gyökérkezelése** általában technikailag egyszerűbb, mivel ezeknek a fogaknak általában egy egyenes, jól hozzáférhető gyökércsatornájuk van. Azonban ha **erős, lüktető fájdalmat érez az első kezelés után**, az azt jelezheti, hogy:
- a fogban **még mindig aktív gyulladás vagy fertőzés van**,
- a gyógyszeres tömésre a szervezete **erősebben reagál**,
- vagy esetleg **a gyulladás a gyökércsúcson túl is kiterjedt**, ami időigényesebb gyógyulást jelent.

Ilyen esetekben teljesen megszokott, hogy a kezelést **több alkalommal végzik**, és **az első 1-2 napban a fájdalom akár fokozódhat is**, mielőtt javulni kezd. A gyulladás típusától és kiterjedésétől függően **általában 2-3 alkalom** szükséges, de ez egyéni elbírálás kérdése.

Ha a fájdalom **nagyon erős és nem csillapodik**, mindenképp érdemes mihamarabb visszajelzést adni a kezelőorvosnak – lehet, hogy szükség van a fog megnyitására a nyomás csökkentéséhez, vagy más gyógyszeres megoldásra.

**A Bátorfi Fogászaton tapasztalt endodonciai specialistáink fájdalommentes technikákkal dolgoznak, és segíthetünk abban is, hogy a lehető leggyorsabban és biztonságosan csillapodjon a panasz.**

Mielőbbi enyhülést kívánok!

**Üdvözlettel:**
**Dr. Hargitai Máté**
**Bátorfi Fogászat**

  Anonymous

  2025.03.26. 20:17

Szép napot kívánok doktor Úr!
A következő a kérdésem.
A lányom 19 éves most volt először fogorvosnál.
Gyökér kezelésen esik át a felső fogsornál.
Első alkalommal volt és miután kezelték kapott egy gyógyszer tömést.
Ma két hét múlva újra ment és újabb fehér tömést kapott.
A lányom elmondása szerint valami szálakat tettek a szájába és utána rásütöttek.
Bocsásson meg doktor Úr, de nem tudom a megnevezéseket.
A kérdésem viszont az, hogy a mai újabb gyógyszer tömés után egy hónap múlva kell visszamenni.
Miért kell ennyi időt várni?
Milyen kezelés ez?
Tudna segíteni nekem?
Előre is köszönöm válaszát.

Válasz: Gyökér kezelés

**Szép napot kívánok!**

Köszönöm szépen bizalmát és a részletes kérdést – teljesen érthető, hogy szülőként szeretne tisztában lenni a lánya kezelésének menetéről, különösen, ha ez az első ilyen tapasztalata.

A leírása alapján a lányánál **gyökérkezelés** zajlik, amely során először megtisztítják a fertőzött gyökércsatornákat, majd **gyógyszeres tömést** helyeznek a fogba. Ez a gyógyszeres anyag segít elpusztítani a baktériumokat, és elősegíti a gyógyulást.

A „**szálakat, amire rásütöttek**” megfogalmazás alapján valószínűleg valamilyen **fényre kötő ideiglenes vagy végleges tömőanyag** került a fogba. Ez lehet például **ideiglenes lezárás**, amelyet UV-fénnyel vagy speciális polimerizációs lámpával „megvilágítanak”, hogy az anyag megkeményedjen. Elképzelhető az is, hogy **szálas üvegszál-erősítést** alkalmaztak, ha a fog szerkezete gyengébb volt – ez szintén fényre kötő kompozittal rögzíthető.

Ami a várakozási időt illeti: ha **még mindig gyógyszeres tömés van a fogban**, akkor **az egy hónap várakozás célja a fog állapotának megfigyelése**. Az orvos ilyenkor figyeli, hogy:
- elmúlik-e teljesen a fájdalom,
- csillapodik-e a gyulladás,
- és a röntgenfelvételeken hogyan alakul a gyökércsúcs körüli terület.

**Ez teljesen bevett gyakorlat**, különösen fiatal felnőtteknél, ahol a gyökerek még hosszú ideig elláthatják a fogat, és a fogorvos célja a biztos, tartós gyógyulás. Ha minden rendben van, a következő alkalommal valószínűleg megtörténik a **végleges gyökértömés** és a fog végleges lezárása.

Ha bármiben bizonytalan, vagy szeretné, hogy ránézzünk a fog állapotára és a kezelési tervre, **a Bátorfi Fogászaton szívesen állunk rendelkezésére egy konzultációval vagy másodvéleménnyel**.

Örülök, hogy a lánya elkezdte a fogászati kezeléseket, ez fontos lépés a hosszú távú szájegészség felé.

**Üdvözlettel:**
**Dr. Hargitai Máté**
**Bátorfi Fogászat**

  Anonymous

  2025.03.26. 19:51

Ha régi gyökérkezelt fogat újból feltárnak, mert fájdalmat érez az ember. És kiderül hogy bevan gyulladva a gyökér csúcs. És kap megint egy gyógyszeres próba tömést és a fájdalom szinte már 10 böl 9 es szintű. És az alsó fogsor is kezd fájni, mivel a gyökérkezelendö fog fent van. Az normális? És meddig fog fájni? Néha elég intenzív. A fájdalom lüktet, fáj. Nem beszélve arról, hogy még fájdalom csillapítót se lehet alkalmazni mert allergiás vagyok rá.

Válasz: Gyökérkezelt fog

**Kedves Érdeklődő!**

Köszönöm, hogy megosztotta a kérdését – teljesen érthető, hogy ilyen intenzív fájdalom esetén aggodalommal fordul segítséghez.

Ha egy **régi gyökérkezelt fogat újranyitnak** és **a gyökércsúcs körüli terület gyulladásban van**, előfordulhat, hogy a gyulladás átmenetileg felerősödik. Ez különösen igaz akkor, ha a fertőzött csatornák feltárása során **a baktériumok vagy a toxikus anyagok elmozdulnak**, vagy **a gyulladás a csontba is átterjedt**. A gyógyszeres tömés célja ilyenkor a fertőtlenítés, de az első pár napban **a panaszok akár fokozódhatnak is**, mielőtt javulás indulna el.

Az, hogy **a fájdalom 10-ből 9-es erősségű**, és már **az alsó állcsonti területen is kisugárzik**, azt jelzi, hogy **komoly gyulladás vagy akár nyomás alatti váladék is lehet** a gyökércsúcs körül. Ez önmagában nem teljesen szokatlan, de **ennyire erős fájdalom esetén mielőbb kontrollvizsgálat javasolt**, különösen azért, mert **Ön fájdalomcsillapítóra allergiás**, ami tovább nehezíti a tünetek enyhítését.

A fájdalom időtartama változó lehet:
- enyhébb esetekben 2–3 nap alatt csökken,
- de súlyosabb gyulladásnál akár **egy hétig is eltarthat**, vagy addig, amíg a nyomás le nem csökken és a gyulladás kezelhetővé válik.

**Mivel a fájdalom ennyire intenzív, és nem tud fájdalomcsillapítót szedni**, **mielőbbi személyes kontrollt javaslok**, hogy kiderüljön, szükséges-e a fog ideiglenes megnyitása a nyomáscsökkentéshez, vagy esetleg egy másik beavatkozás, például gyökércsúcs-rezekció.

**A Bátorfi Fogászaton endodonciai specialistáink szívesen segítenek az ilyen összetett esetek kezelésében, akár alternatív érzéstelenítési és gyógyszeres megoldásokkal is.**

Mielőbbi enyhülést és gyors gyógyulást kívánok!
**Üdvözlettel:**
**Dr. Hargitai Máté**
**Bátorfi Fogászat**

  Anonymous

  2025.03.26. 11:10

Üdvözlöm!
A kérdésem az,hogy tavaly kiesett egy fogam,előtte be volt tömve évekkel azelőtt,,de a gyökere benne maradt.És mostanában érzek enyhe fájdalmat ott.Létezik,hogy begyulladt a gyökér és azt ki kell szedni?

Válasz: kiesett a fogam, de a gyökér benne maradt az ínyemben

**Üdvözlöm!**

Köszönöm a kérdését – a leírt panasz alapján **valóban elképzelhető, hogy a bent maradt gyökér gyulladásban van**, főleg ha a területen mostanában enyhe fájdalmat érez.

Ha egy fog eltörik vagy kiesik úgy, hogy **a gyökér a csontban marad**, az idővel fertőződhet, és **krónikus gyulladást** okozhat. Ez sokáig akár tünetmentes is lehet, de később – ahogy Ön is tapasztalja – fájdalom, nyomásérzékenység vagy duzzanat is kialakulhat.

Ilyen esetben **fontos egy röntgenfelvétel** vagy más képalkotó vizsgálat (például CBCT) segítségével megítélni, hogy:
- a gyökér körül van-e gyulladás vagy ciszta,
- a gyökér eltávolítható-e egyszerűen,
- és szükség esetén milyen pótlási lehetőség jöhet szóba (pl. implantátum, híd stb.).

**A bent maradt gyökér hosszú távon gócnak is számíthat**, ami akár más szervrendszerekre is hatással lehet, ezért érdemes minél hamarabb szakemberhez fordulni.

**A Bátorfi Fogászaton** szívesen segítünk egy alapos vizsgálattal és megbeszéljük a legjobb kezelési lehetőségeket.

**Üdvözlettel:**
**Dr. Hargitai Máté**
**Bátorfi Fogászat**

  Anonymous

  2025.03.19. 10:19

Kedves Doktor Úr!
Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy most aktuális a felső front fogakon a 8db cirkon korona cseréje, egyéb problémák miatt.
Az alsó metszőfogak kicsit elvannak kopva a korona miatt (néha éjszakai fogcsikorgatás), mélyharapással is rendelkezem, a felső teljes egészében eltakarja az alsót.
A fogorvosom azt javasolta, hogy az új koronákat (híd) pár mm-el magasabbra készítik ezzel javítva a mélyharapáson, a kérdésem az lenne, hogy ez elég-e?
Az alsó fogívvel van inkább szerintem a probléma a mélyharapást illetően, kicsit azok dőlnek befelé (főleg mindkét oldalt a 4,5)az nem megoldás, hogy az alsóra fogszabályozó készüléket rakatok és ahhoz készítik el majd a felső hidat?
Melyik Ön szerint a jobb megoldás?
Sajnos a fogorvosom nem tájékoztatott minden lehetőségről.
Köszönöm szépen a válaszát!
Minden jót!

Válasz: koronák cseréje

**Kedves Érdeklődő!**

Köszönjük, hogy bizalommal fordult hozzánk ilyen összetett kérdéssel – nagyon fontos, hogy ilyen tudatosan áll hozzá a kezeléshez!

A leírtak alapján valóban több szempontot is figyelembe kell venni a megfelelő megoldás kiválasztásához. A **mélyharapás**, az **éjszakai fogcsikorgatás (bruxizmus)**, valamint az **alsó metszőfogak kopása** és **a fogdőlés** mind befolyásolják a végső fogpótlás hosszú távú sikerességét.

A fogorvosa által javasolt megoldás – vagyis hogy a felső koronákat néhány milliméterrel magasabbra készítik – **valóban enyhítheti a mélyharapást**, de **önmagában nem mindig elegendő**, főleg ha az alsó fogív szűkült vagy a fogak befelé dőlnek. Ez esetben **az alsó fogak pozícióját is érdemes korrigálni**, akár **fogszabályozó segítségével**, mielőtt az új felső híd végleges formát kapna.

Emellett az **alsó frontfogak kopása sem hanyagolható el** – ha ezt nem kezeljük, a későbbiekben további funkcionális problémákhoz, harapási rendellenességhez, vagy az új felső fogpótlás idő előtti elhasználódásához is vezethet.

**A legjobb megközelítés ebben az esetben az lenne, ha először egy részletes kezelési terv készülne**:
- digitális vagy wax-up tervezés segítségével vizualizálni lehetne a kívánt eredményt,
- felmérni, hogy valóban szükséges-e alsó fogszabályozás,
- és ezek alapján kialakítani a felső fogpótlás végső formáját.

**A komplex esetekhez gyakran multidiszciplináris szemlélet szükséges**, vagyis a fogpótlást végző fogorvos, fogszabályozó szakorvos, és akár gnatológus együttműködése hozza a legjobb eredményt.

Ha szeretné, **a Bátorfi Fogászaton ilyen komplex kezeléstervezésben is szívesen állunk rendelkezésére**, hogy minden lehetőséget átláthatóan, előre egyeztetve beszélhessünk meg.

**Minden jót kívánunk, és sikeres kezelést!**
**Üdvözlettel,**
*A Bátorfi Fogászat csapata*

  Anonymous

  2025.03.18. 15:17

Tisztelt Doktor Úr

Március 14-én gyokerkelelni kellett egy fogamat a lidokain ellenére is nagyon fájt a művelet 😭. Aztán napról napra csökkent a fájdalom 🙏
Gyógyszeres tömés van benne.
Ma ránézett a doktor úr,aki csinálta,megkocogtatta és sajnos éreztem,de nem fájt.
Majd kaptam időpontot kb 2 hét múlva megyek vissza és valószínűleg kapok megegy gyógyszeres tömést.
Az lenne a kérdésem,hogy ez így rendben van ?
Volt már régebben egy gyokerkezelesem,de az sima ügy volt,semmilyen fájdalommal nem járt,se a kezelés alatt,sem pedig utána és azóta sem ....

Válaszát előre is köszönöm ☺️

Válasz: Friss gyökér kezelt fog

Kedves Érdeklődő!

Köszönjük szépen, hogy megosztotta velünk a tapasztalatait! Teljesen érthető, hogy az előző, panaszmentes gyökérkezelés után most bizonytalanabbnak érzi magát.

Amit leírt, az alapján a gyógyulási folyamat megfelelő ütemben halad, különösen akkor, ha a kezdeti fájdalom napról napra csökken. A gyógyszeres tömés célja, hogy fertőtlenítse a gyökércsatornát és csökkentse a gyulladást, ezért teljesen megszokott, hogy két kezelés között ilyen tömés marad a fogban, sőt az is gyakori, hogy a gyökérkezelést több lépésben végzik el.

Fontos tudni, hogy erősen gyulladt fogaknál előfordulhat, hogy a hagyományos érzéstelenítési módszerek nem hatnak tökéletesen – emiatt tapasztalhatott fájdalmat a beavatkozás során. Azonban endodonciai specialisták kezében a gyökérkezelés legtöbbször teljesen fájdalommentes, mivel korszerű érzéstelenítési technikákat és modern eszközöket alkalmaznak, például számítógép-vezérelt érzéstelenítést is.

A kezelési alkalmak száma pedig nagyban függ a fog gyökércsatorna-rendszerének összetettségétől, valamint attól, hogy milyen állapotban volt a fog a kezelés kezdetén. Egy egyszerűbb eset akár egy alkalommal is lezárható, míg összetettebb, erősen fertőzött fogaknál több lépés is szükséges lehet.

Összefoglalva: a tapasztalt érzékenység és a több lépcsős kezelés teljesen normális lehet ebben az esetben. Ha bármikor szeretné, hogy ránézzen egy specialista, a Bátorfi Fogászaton endodonciai szakorvosaink készséggel állnak rendelkezésére.

Mielőbbi gyógyulást kívánunk!
Üdvözlettel,
A Bátorfi Fogászat
Hargitai Máté

  Anonymous

  2025.02.27. 12:27

Sziasztok!:)
Van lyukas fogam, de nem fáj, mondjuk én látom, hogy fekete rész van rajta, szerintetek, azt én latom, hogy esetleg mély-e a fog vagy sem?

Válasz: látom, ha lyukas a fogam?

Szia! 😊

Jó, hogy figyelsz a fogaid állapotára! Ha egy fogon fekete részt látsz, az valóban szuvasodásra utalhat, de szabad szemmel sajnos nem mindig lehet megállapítani, hogy milyen mély a lyuk. A fogszuvasodás lehet felszínes, de akár mélyebb rétegeket is érinthet, és előfordulhat, hogy még fájdalom nélkül is elérte a dentint vagy akár a fogbelet.

A legjobb megoldás az, ha minél hamarabb ellátogatsz egy fogorvoshoz, mert a korai stádiumban lévő szuvasodásokat kisebb beavatkozással, gyorsan és fájdalommentesen lehet kezelni. Ha sokáig vársz, a szuvasodás mélyülhet, és nagyobb tömésre vagy akár gyökérkezelésre is szükség lehet.

Ha szeretnéd ellenőriztetni, a Bátorfi Fogászaton szívesen segítünk egy állapotfelméréssel! 😊

Üdvözlettel,
Dr Hargitai Máté

  Anonymous

  2025.02.26. 06:46

Tisztelt Dr Úr!Tegnap előtt gyökér kezelték a gyulladt fogam közben sikerült a nyelvem be is bele csicsolni egy kis vályatot kanyart ami szinten nagyon faj !De a fogam is nagyon faj nyitva lett hagyva de azóta vérzik folyamatosan ez normális ?Illetve a nyel az be gyógyul nem lessz rosszindulatú elváltozás ?Előre is köszönöm meg tisztelő válaszát nagyon várom egy aggódó anyuka

Válasz: dominikcsenge30@gmail .com

**Kedves Aggódó Anyuka!**

Megértjük az aggodalmát, és örömmel segítünk megválaszolni a kérdéseit.

A nyelv sérülése kellemetlen lehet, de **szerencsére a nyelv szövete nagyon gyorsan regenerálódik**, így néhány napon vagy egy-két héten belül teljesen begyógyul. **Nem kell tartania rosszindulatú elváltozástól**, mivel az ilyen típusú mechanikai sérülések nem vezetnek daganatos elváltozásokhoz.

Fontos megjegyezni, hogy **sokszor nem a kezelés közben, hanem utána, a helyi érzéstelenítés miatt zsibbadt állapotban történik a sérülés**, amikor a páciens akaratlanul **beharapja a nyelvét vagy az arcát**, mert nem érzi a területet. Ez gyakori jelenség, és bár fájdalmas lehet, a gyógyulás természetes módon zajlik.

A fogára térve: **nem ideális, ha egy gyökérkezelt fogat nyitva hagynak**, mert így **nagyobb az újrafertőződés veszélye**. Általában a kezelés után ideiglenes töméssel zárják a fogat, hogy megakadályozzák a baktériumok bejutását. Ha a foga folyamatosan vérzik, az nem tipikus tünet, ezért **érdemes minél hamarabb visszamenni kezelőorvosához** ellenőrzésre.

A hasonló kellemetlenségek megelőzésére **kofferdam izolálás** is alkalmazható, ami egy speciális gumilepedő. Ez **védi a lágyrészeket** – például a nyelvet és az arc belső nyálkahártyáját – a sérülésektől, és segít abban is, hogy a kezelési terület tiszta és száraz maradjon.

Javasoljuk, hogy **mielőbb konzultáljon fogorvosával vagy egy endodonciai specialistával**, hogy ellenőrizzék a fog állapotát, és szükség esetén zárják a fogat. **A Bátorfi Fogászaton is szívesen segítünk egy kontrollvizsgálattal!**

**Mielőbbi gyógyulást kívánunk!**
**Üdvözlettel,**
*Dr. Hargitai Máté

  Anonymous

  2025.02.21. 14:42

Kedves Doktor úr!
Fogtömést meg lehet csinálni érzéstelenítő nélkül, illetve én nem bírom a tűt, esetleg az helyett van másik módszer esetleg spray vagy gél valami ami érzéstelenít?

Válasz: érzéstelenítő nélkül fogtömés

**Kedves Érdeklődő!**

Elméletileg kisebb fogtöméseket lehet érzéstelenítés nélkül is elvégezni, ha a szuvasodás nem mély, és a kezelés nem jár fájdalommal. Ugyanakkor a legtöbb páciens számára a kellemetlenségek elkerülése érdekében ajánlott valamilyen érzéstelenítés.

Ha nem szereti a tűt, jó hír, hogy **léteznek alternatív érzéstelenítési módszerek is**. A hagyományos injekció helyett például lehet alkalmazni **érzéstelenítő gélt vagy spray-t**, amelyek főként a nyálkahártya felszíni érzéstelenítésére alkalmasak, de mélyebb érzéstelenítést nem biztosítanak.

A **Bátorfi Fogászaton rendelkezésre áll a QuickSleeper** nevű számítógép-vezérelt érzéstelenítési rendszer, amely egy **sokkal kíméletesebb és fájdalommentesebb megoldást** nyújt, mint a hagyományos érzéstelenítés. Ez az innovatív módszer lehetővé teszi, hogy a fájdalomérzet minimális legyen, és mivel speciális technikával működik, a legtöbb páciens alig vagy egyáltalán nem érez kellemetlenséget az alkalmazásakor.

Ha szeretné elkerülni a hagyományos tűvel végzett érzéstelenítést, szívesen segítünk megtalálni a legkényelmesebb megoldást! **Várjuk szeretettel rendelőnkben egy személyes konzultációra.**

**Üdvözlettel,***
Dr. Hargitai Máté

  Anonymous

  2025.02.21. 14:28

Sziasztok,
Egy Olaszországban dolgozó fogorvos ismerősöm mesélt a Cumdenténél tanult eljárásról. Én nem vagyok fogorvos, páciensként lenne kérdésem.

Mondta, hogy létezik olyan fogászati eljárás, amelynek célja a fogak kíméletes kezelése és a gyökérkezelés elkerülése. Az általa említett módszer során, amit náluk tanult a mélyebb tömés cseréjekor eltávolítják a régi tömést, majd egy kis lyukat fúrnak a fogban. Ha a gyökércsatornában egy kis piros pontot észlelnek, amely a fogbél expozíciójára utal, hidroxiapatit alapú tömőanyagot alkalmaznak, és ezt követően lezárják a fogat egy új töméssel. Ez az eljárás lehetővé teszi a fog természetes regenerálódását, és sok esetben elkerülhetővé teszi a gyökérkezelést.

Ez a technológia nagyon érdekel engem, mert éppen aktuális. Mindenképp el akarom kerülni a gyökérkezelést. Élő fogakat akarok. Magyarországon élek, és szeretnék itt olyan professzionális fogorvossal konzultálni aki jól ismeri ezt az eljárást. Nagyon szeretném ha ajánlanátok nekem ilyen szakembert, itt Magyarországon amennyiben lehetséges és publikus!

Nagyon szépen köszönöm a segítséget,

Válasz: gyökérkezelés elkerülése

**Kedves Érdeklődő!**

Nagyon jó kérdést tett fel! Az a kezelés, amire gondol, **vitálterápia**, amelynek célja a fogbél (pulpa) életben tartása és a gyökérkezelés elkerülése. Ez egy kíméletes eljárás, amely bizonyos esetekben lehetőséget ad arra, hogy a fog természetes regenerálódási folyamatait támogassuk, például **hidroxiapatit vagy kalcium-hidroxid alapú anyagokkal**.

Fontos azonban tudni, hogy **nem minden esetben alkalmazható**. A sikeresség nagyban függ attól, hogy a fog milyen állapotban van: ha a gyulladás előrehaladott, vagy a fogbél károsodása túl súlyos, akkor sajnos a gyökérkezelés elkerülhetetlenné válhat.

A jó hír, hogy **Magyarországon is sok rendelőben foglalkoznak ilyen típusú kezelésekkel**, különösen ott, ahol **endodonciai specialista** is elérhető. **A Bátorfi Fogászaton is rendelkezésére állunk** ezen eljárások kapcsán, és szívesen segítünk egy személyes konzultáció keretében, hogy megállapítsuk, az Ön esetében alkalmazható-e a vitálterápia.

Ha szeretné, várjuk szeretettel egy vizsgálatra, ahol megbeszélhetjük a legjobb megoldást!

**Üdvözlettel,**
Dr. Hargitai Máté

  Dr. Hargitai Máté

  2025.02.21. 08:10

Tisztelt Doktor úr,
Egy gyökérkezelt fogam, mely hidat tart, érzékennyé vált 3 napon keresztül: rágáskor nyomás érzés, néha lüktetés. A CT kisebb gyökér gyulladást mutat. Egy tabletta Cataflam bevétele után minden tünet megszűnt, több napja nem érzek nyomást vagy lüktetés. Fogorvosom húzást javasol, ez aztal járna, hogy új hidat kellene készíteni (600 eFt) vagy 2 db implantátum (1 MFt), mivel mellette foghiány van. Máskor is tapasztaltam, hogy influenzás fertőzés esetén más, nem gyökérkezelt fogam 1-2 napra átmenetileg érzékennyé vált.
Kérdésem, hogy indokolt-e a fenti beavatkozás ?

Üdv
Marczy Attila

Válasz: Gyökérgyulladás

Tisztelt Marczy Attila!

Köszönjük bizalmát és kérdését!

A leírt tünetek és a CT-felvételen látható gyökér körüli gyulladás alapján fogorvosa valószínűleg azért javasolta a fog eltávolítását, mert úgy ítélte meg, hogy a fog hosszú távú megtarthatósága bizonytalan. Ugyanakkor, ha a panaszai megszűntek és a gyulladás nem súlyosbodik, érdemes lehet további vizsgálatokkal és kontrollokkal mérlegelni az alternatív lehetőségeket, például a fog esetleges újbóli gyökérkezelését vagy egyéb konzervatív megoldásokat.

Mivel minden eset egyedi, és a döntés hosszú távra szól, javasoljuk, hogy személyesen is konzultáljon szakértőinkkel. A Bátorfi Fogászaton örömmel állunk rendelkezésére, hogy egy alapos vizsgálat és megbeszélés után a legmegfelelőbb kezelési tervet készítsük el Önnek.

Várjuk szeretettel rendelőnkben!

Üdvözlettel,
Hargitai Máté

  Anonymous

  2025.02.16. 20:54

Gyökérkezelés utáni fájdalom,
Kis örlő fogamat gyökérkezeltettem az alsó fogsorom.
Miután kiment az érzéstelenítő most fájdalmas a gyökérkezelt fogam!
Normális ez? Menyi ideig tarthat

Válasz: Gyökérkezelés

**Üdvözöljük!**

A gyökérkezelés utáni fájdalom gyakori jelenség, és általában normális reakció.

### **Miért fájhat a gyökérkezelt fog?**
- **A kezelés utáni irritáció**: A gyökérkezelés során a fogbél eltávolításra kerül, és a csatornákat kitisztítják, ami átmeneti gyulladást okozhat a környező szövetekben.
- **Gyökércsatorna tisztítás miatti érzékenység**: A gyökércsatornák fertőtlenítése és tágítása során enyhe traumát szenvedhet a fog.
- **Gyökértömés utáni reakció**: Ha a gyökértömés egy kicsit túlnyúlik a gyökércsúcson, az is okozhat átmeneti érzékenységet.

### **Meddig tarthat a fájdalom?**
- A fájdalom **néhány naptól akár két hétig** is eltarthat, de általában pár nap alatt enyhül.
- Ha **a fájdalom erősödik vagy nem múlik el két héten belül**, érdemes visszamenni a fogorvoshoz, mert előfordulhat, hogy újabb beavatkozásra van szükség.

### **Mit tehet a fájdalom ellen?**
- Szokásos fájdalomcsillapítók (pl. ibuprofen) segíthetnek a kellemetlenség enyhítésében.
- Kerülje a fog terhelését, és inkább a másik oldalon rágjon pár napig.
- Ha duzzanat, lüktető fájdalom vagy egyéb szokatlan tünet jelentkezik, forduljon fogorvoshoz.

Ha bizonytalan a fog állapotával kapcsolatban, **állunk rendelkezésére a Bátorfi Fogászaton**, ahol szakszerű vizsgálattal és modern kezelésekkel segítünk a fájdalom enyhítésében. Kérdés esetén vagy időpontfoglaláshoz keressen minket bizalommal!

  Dr. Hargitai Máté

  2025.02.14. 14:23

Tiszteletem! Bogdán Dorina vagyok jártam önöknél egy 3-4 éve pontosan nem emlékszem, van egy fogam aminek gyökérkezelésre van szüksége, az alatt elvileg van egy ciszta amiről készült röntgen. Nem szeretnék többet a pécsi fogászati klinikára menni, mert le szedték a fogkövet róla pár hónapja és az állkapcsomig be gyulladt a gyökér, és azt szeretném kérdezni hogy a gyökérkezelés mennyibe kerül? Illetve utána az építés. Köszönöm !

Válasz: Gyökérkezelés

**Tisztelettel üdvözöljük, Dorina!**

A leírtak alapján a gyökérkezelés mellett valószínűleg a gyökércsúcs körüli cisztát is figyelembe kell venni a kezelés tervezésekor.

### **Gyökérkezelés és ciszta – mit kell tudni?**
- Ha a fog gyökércsúcsán **ciszta alakult ki**, az azt jelzi, hogy a fertőzés már a csontot is érinti.
- A gyökérkezeléssel meg lehet próbálni a fogat megmenteni, de ha a ciszta nagyobb vagy nem javul, **apicectomia (gyökércsúcs-rezekció)** is szükséges lehet.
- A pontos kezelési tervhez és a költségek meghatározásához **friss röntgen vagy CBCT-felvétel** szükséges.

### **Gyökérkezelés és fogfelépítés ára**
- **A gyökérkezelés ára függ attól, hogy hány csatornás a fog**, mert a kezelés bonyolultsága ettől is függ.
- **A fog építésének költsége** attól függ, hogy töméssel lehet-e helyreállítani, vagy koronára lesz szükség.

### **Mi a következő lépés?**
Mivel a gyökérkezelés és a ciszta kezelése egyedi megoldást igényel, **állunk rendelkezésére a Bátorfi Fogászaton**, ahol részletes vizsgálat és röntgen alapján pontos kezelési tervet és árajánlatot tudunk készíteni. Ha szeretne időpontot foglalni, forduljon hozzánk bizalommal!

  Anonymous

  2025.02.09. 16:24

Üdvözlöm! Úgy néz ki, hogy az egyik 6- os fogamra húzni kell egy koronát. Az államilag támogatott, vagy sem. Illetve egy alap korona árban mit jelentene?

Válasz: Fog korona ára

**Üdvözöljük!**

Ha egy 6-os fogra korona készítésére van szükség, az finanszírozás szempontjából több tényezőtől is függ.

### **Államilag támogatott a korona?**
- **OEP (NEAK) által támogatott kezelés:** Általában csak bizonyos esetekben és anyagtípusokkal támogatott (pl. fémkerámia korona), és elsősorban elöl lévő fogakra vonatkozik.
- **Hátsó fogak (például a 6-os fog) esetén** az OEP által támogatott korona csak indokolt esetben érhető el, például ha a fog nagyobb szerkezeti károsodást szenvedett, vagy ha más speciális fogászati állapot indokolja.

### **Mennyibe kerül egy alap korona?**
- **A pontos ár függ a választott anyagtól és a fogtechnikai költségektől.**
- Egy **fémkerámia korona** általában kedvezőbb árkategóriába esik, míg egy **cirkónium vagy teljes porcelán korona** drágább lehet.

### **Mi a következő lépés?**
Ha szeretné megtudni a pontos lehetőségeket és árakat, **állunk rendelkezésére a Bátorfi Fogászaton**, ahol személyre szabott kezelési tervet és árajánlatot biztosítunk. Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot, és szívesen segítünk a legjobb megoldás megtalálásában!

  Anonymous

  2025.02.08. 10:09

Üdvözlöm a Fogorvosokat! Abban kérnem a segítségüket hogy tömték kèt fogamat, az egyiket gyökérkezelték, az harapásra fáj még, viszont nem mindig ha úgy harapok éppen, de éles fàjdalom. Lehetséges hogy a leghàtsó fogamról jön a fájdalom? Vagy rosszul lett gyökertömve? A második tömött pedig hidegre fáj, érzékeny folyamatosan . Azt gyökérkezelni kellett vna/kell. Ez már két hónapja.Azóta nemtudok ezoldalon ràgni.. Köszönöm válaszukat előreis!

Válasz: Rossz a gyökértömésem?

**Üdvözöljük!**

A leírtak alapján elképzelhető, hogy mindkét fog további kezelést igényel.

### **1. A gyökérkezelt fog harapásra fáj – mi lehet az oka?**
Ha egy gyökérkezelt fog időnként éles fájdalmat okoz harapáskor, annak több oka is lehet:
- **Gyógyulási idő:** A gyökérkezelés után a fog és a környező szövetek regenerációja eltarthat néhány hétig vagy akár hónapokig is.
- **Nem megfelelő gyökértömés:** Ha a gyökértömés nem tölti ki teljesen a csatornákat, vagy túl hosszú, az irritációt és fájdalmat okozhat.
- **Mellékfogak problémája:** Az is lehetséges, hogy a fájdalom nem a gyökérkezelt fogból ered, hanem a mellette lévő, még nem kezelt fogból.

### **2. A hidegre érzékeny tömött fog – szükséges a gyökérkezelés?**
- Ha egy tömött fog **folyamatosan érzékeny hidegre**, és ez már két hónapja fennáll, az arra utalhat, hogy a fogbél gyulladt (pulpitis).
- Ha a fájdalom hosszan tart vagy spontán jelentkezik, akkor valószínűleg gyökérkezelésre van szükség.
- Ha még mindig nem tud rágni ezen az oldalon, érdemes minél hamarabb kivizsgáltatni a problémát.

### **Mi a következő lépés?**
Egy alapos vizsgálat (pl. röntgen vagy CBCT) segíthet eldönteni, hogy van-e gyulladás vagy esetleg gyökértömési hiba.

**Állunk rendelkezésére a Bátorfi Fogászaton**, ahol modern diagnosztikai eszközökkel és tapasztalt szakemberekkel segítünk megtalálni a legjobb megoldást. Ha szeretne időpontot foglalni, forduljon hozzánk bizalommal!

  Anonymous

  2025.02.07. 09:38

Augusztus óta érzékeny kopogtatásra a jobb felső 15-ös fogam. Már 4x mentem vissza emiatt a fogorvosomhoz és azt mondja nincs vele semmi probléma. A mögötte lévő 16-os fogamban nagy tömés van kb.25 éve,de szerinte azt sem kell bántani. Viszont már enyhén fájdogálni is szokott sokszor, de nem is tudom megítélni melyik fogam fájdogál tompán visszatérően. Esetleg lát valaki valamit a két fogammal kapcsolatban? Fül orr gégésznél is jártam, volt arckoponya Ct és szerinte fog eredetű a probléma. Elmentem múlt héten másik fogorvoshoz aki a 15-ös fogam elkezdte gyökérkezelni. Hideg tesztre nagyon érzékeny volt és kopogtatásra is. Valamint azt mondta , hogy ha egészséges lett volna a fogam, akkor véreznie kellett volna gyökérkezeléskor és amit kiszedetta tűvel az látszott,hogy nem egészséges foganyag. A múlt heti és hétfői gyökérkezelés után továbbra is érzékeny a 15-ös fogam kopogtatásra és a gyökér körül érzek enyhe fájdalmat. Menthető még ez a fog? Vagy nincs gyulladás a gyökér körül? Köszönöm szépen előre is!

kép: https://www.facebook.com/groups/httpswww.fogorvoskereso.hufogorvosvalaszol/permalink/3529424697364923/

Válasz: menthető-e még a fogam?

A leírtak alapján a jobb felső 15-ös fogad valószínűleg gyulladásban volt, ezért kezdték el gyökérkezelni. A hidegtesztre való erős érzékenység és a kopogtatási fájdalom arra utal, hogy a fogbél gyulladt volt (pulpitis), vagy akár már elhalt, és a gyökér körül is gyulladás alakulhatott ki.

Menthető még a fog?

A gyökérkezelés célja, hogy eltávolítsák a fertőzött fogbelet, fertőtlenítsék a csatornákat, majd lezárják azokat. Ha a kezelés után még mindig érzékeny a fog kopogtatásra, az több dolgot jelenthet:

A gyulladás még nem gyógyult meg teljesen, és időre van szükség.

A gyökércsatornában maradhatott fertőzött szövet vagy baktérium.

A gyökér körüli csontban lévő gyulladás még nem szívódott fel.


Egy frissen gyökérkezelt fog gyakran érzékeny marad néhány hétig, néha hónapokig is, de ha a fájdalom fokozódik vagy nem múlik, érdemes lehet újraértékelni a helyzetet.

Van gyulladás a gyökér körül?

Azt, hogy a gyökér körül még van-e gyulladás, leginkább egy röntgen- vagy CBCT-felvétel tudja pontosan megmutatni. Ha a gyulladás jelentős és nem javul, előfordulhat, hogy gyökércsúcs-rezekcióra (apicectomia) van szükség, de ha a fog szerkezete nem stabil vagy a fertőzés nagyon kiterjedt, akkor a fog eltávolítása is szóba jöhet.

Hogyan tovább?

Mivel már több alkalommal is visszamentél a fogorvosodhoz, és másik fogorvos is belekezdett a kezelésbe, érdemes lehet egy részletesebb diagnosztikai vizsgálatot (például CBCT-t) elvégeztetni, hogy pontosan látható legyen a gyulladás kiterjedése.

Ha szeretnéd, állunk rendelkezésedre a Bátorfi Fogászaton, ahol tapasztalt szakembereink modern eszközökkel, részletes diagnosztikával és fájdalommentes kezelésekkel segítenek megtalálni a legjobb megoldást a problémádra. Ha van kérdésed, vagy szeretnél időpontot foglalni, keress minket bizalommal!

  Dr. Hargitai Máté

  2025.02.06. 12:35

Jó napot kívánok! Kisfiamnak egy hete érzéstelenítés nélkül kifúrta az iskola fogorvos a fogát, igazából nem mondott semmit csak annyit, hogy nagyon szuvas az a tejfog(jobb fent az ötös fog.) Nagyon fájt a kisfiamnak, sírt, kiabált. Fúrás után kitakarította neki majd vattával tömte be. Itthon minden este ki kell vennem és reggel újat kell betenni. Nem is fájt az a foga, nem volt panasza mielőtt kifúrta volna a Doktornő. Mikor kiveszem a vattát a fogából és mielőtt reggel újat teszek, szájvízzel kell kiöblítenie. A fúrás napján és még utána egy-két napig érzékeny volt a kisfiamnak a foga amikor a vattát kivettem vagy betettem. Tegnap kellett visszamenni a Doktornőhöz, be is ment a székbe leült a kisfiam de amikor meglátta a fecskendőt a Doktornőnél elkezdett sírni, mert nagyon fél megijedt, hogy most mi fog történni és aztán a száját se nyitotta ki. A Doktornő nem tájékoztatott előtte, hogy mi fog történni minket. Egy órát ültünk a váróban, hátha rátudjuk venni a kisfiam a kezelésre de nem sikerült. Megkérdeztem a Doktornőt mit szeretett volna csinálni, azt mondta valami zselé állagú gyógyszert kellene nyomni a lyukba és tenne rá egy ideiglenes tömést. Most egy hét múlva kell visszamenni hátha megérti addig a kisfiam, hogy muszáj megcsinálni. Azután egy hét múlva megint visssza kell menni, hogy végleges tömést tegyen a Doktornő. Nagyon aggódok. Több helyen olvastam, hogy érzéstelenítővel csinálják a gyökérkezelést. Kérdésem az lenne: Kellette volna adnia érzéstelenítőt?
A gyógyszeres kezelést mielőtt a fogába nyomja akkor kelle érzéstelenítő? Kimossa a Doktornő ott előtte? Ezek fájdalmasak érzéstelenítő nélkül? Kisfiam fél, hogy ahogy a lyukba nyomja azt a gyógyszert megszúrja a Doktornő.
Olyankor megszúrja vagy csak tényleg a lyukba belenyomja a gyógyszert? Lehet baja a kisfiamnak a fogának, hogy nyitva hagyta és vattával tömögetjük? A Doktornő mondta ezt csináljuk. 😔Az ideiglenes tömést hogy távolítják el? Azt is fúrni kell? A gyógyszert is el kell távolítani amit bele nyom a fogába vagy az felszívódik? Aztán a végleges tömést milyet tesz a fogába így, hogy a fogcsatorna nyitva van? Ahoz kellene érzéstelenítő? Elnézést kérek, hogy ilyen hosszú lett nagyon aggódok. Köszönöm szépen ha tud válaszolni!

Válasz: Tejfog gyökérkezelése

Teljesen érthető, hogy aggódik a kisfia miatt, és sajnálom, hogy ilyen kellemetlen élményben volt része. Megpróbálok minden kérdésére válaszolni érthetően és részletesen.

Tejfog gyökérkezelése – Mit kell tudni?

A tejfogakat is lehet gyökérkezelni, ha a szuvasodás eléri a fogbelet (pulpa), és gyulladás vagy fertőzés alakul ki. A cél az, hogy a tejfog minél tovább megmaradjon, mert ha túl korán eltávolítják, az hatással lehet a maradó fogak helyzetére.

Kérdéseire a válaszok:

1. Kellette volna érzéstelenítőt adni?
– Igen, általában a tejfogak gyökérkezelésénél adnak érzéstelenítőt, főleg, ha a gyökérkezelés során élő szöveteket érintenek.
– Ha a fog már elhalt, előfordulhat, hogy a kezelés kevésbé fájdalmas, de egy érzékeny tejfognál az érzéstelenítés indokolt lett volna.


2. A gyógyszeres kezelést érzéstelenítő nélkül végzik?
– A gyógyszer behelyezése önmagában nem szokott fájdalmas lenni, mert az egy fertőtlenítő hatású paszta.
– Ha azonban a fogbél még él, a mély üreg miatt lehet érzékenység, ilyenkor érzéstelenítőt szoktak adni.


3. Kimossa a doktornő a lyukat a gyógyszer előtt?
– Igen, normál esetben a fogorvos először kimossa és fertőtleníti a fog üregét, mielőtt a gyógyszert behelyezi.
– Ezt általában fertőtlenítő oldattal vagy sóoldattal végzik.


4. A gyógyszer belenyomása fájdalmas lehet?
– Maga a gyógyszer nem szúr, egy paszta vagy gél, amit a lyukba helyeznek.
– A kisfia azért félhet, mert ha a terület érzékeny, a kezelés kellemetlen lehet.


5. Nem baj, hogy vattát kell cserélni minden nap?
– A vattával való fedés nem a leggyakoribb eljárás, de ha a fogorvos ezt javasolta, akkor valószínűleg azért, hogy a lyuk tiszta maradjon és ne kerüljön bele ételmaradék.
– Hosszú távon azonban a vatta nem hermetikusan zár, így baktériumok is bejuthatnak. Ha a fog nem fáj, az jó jel, de érdemes lenne másik fogorvost is megkérdezni.


6. Hogyan távolítják el az ideiglenes tömést?
– Az ideiglenes tömést általában nem kell fúrni, mert egy puhább anyagból készül, amit könnyen ki lehet kaparni a fog üregéből.


7. A gyógyszert el kell távolítani vagy felszívódik?
– A gyógyszer (pl. kalcium-hidroxid vagy formokrezol) nem szívódik fel teljesen, ezért a végleges tömés előtt ki kell tisztítani a fog üregéből.


8. A végleges tömés milyenek lesz?
– Ha a gyökérkezelés befejeződött, a fogorvos egy végleges tömést helyez a fogba, ami lehet kompozit (fehér tömés) vagy üvegionomer cement.
– Az ilyen tömések célja, hogy lezárják a fogat, és megakadályozzák az újbóli fertőzést.


9. A végleges tömés előtt kell érzéstelenítő?
– Ha a fog már nem él, a végleges tömés behelyezése általában nem fájdalmas.
– Ha a kisfia nagyon fél, egy érzéstelenítő injekció segíthet csökkenteni a szorongást és a kellemetlenségeket.



Mit lehet tenni, ha a kisfiú fél a kezeléstől?

– Beszéljen vele nyugodtan, és próbálja elmagyarázni, hogy a fogorvos segíteni szeretne neki.
– Lehet kérni, hogy a fogorvos használjon érzéstelenítő zselét a tűszúrás előtt, hogy kevésbé legyen kellemetlen az injekció.
– Gyermekfogorvost is felkereshetnek, mert ők jobban értenek a kicsik félelmeinek kezeléséhez.
– Nyugodt környezet és dicséret segíthet, például ha a kisfia tudja, hogy kap egy kis jutalmat (nem édességet), ha ügyesen együttműködik.

Ha úgy érzi, hogy a fogorvos nem megfelelően tájékoztatta Önöket, vagy a kisfia számára túl fájdalmas volt a kezelés, érdemes másik szakember véleményét is kikérni.

Remélem, tudtam segíteni, és a kisfiának hamarosan megoldódik a problémája! Ha van még kérdése, nyugodtan írjon.

  Anonymous

  2025.02.05. 16:00

Tisztelt Forgorvos!
Röntgen után Tegnap,péntek délelőtt gyökérkezelték 2egymás melletti fogamat, ideiglenesen tömték. Este fájt de cataflammal és 1antibiotikummal tudtam aludni.Ma este viszont egyáltalán nem alszok olyan fájdalmam van,hogy sírtam már,pici gyerekeimet alig bírom ellátni(szoptatok is).Vettem be többször cataflam mellé felváltva panadolt,advilt plusz antibiotikumot borogatom hideggel az arcom,mosom óvatosan listerinnel öblögetem,fogínyecsetelőzöm is..
Fogorvos csak holnapután fog rendelni addig milyen fájdalom csillapítót javasolna itthonra,ami csökkenti, hogy elviselhető legyen? 🙁
Előre is köszönöm válaszát!
Köszönettel:N-R.Andrea

Válasz: rettentő fájdalom gyökérkezelés után

Kedves N.-R. Andrea!

Sajnálattal hallom, hogy ennyire erős fájdalmai vannak. A gyökérkezelés után előfordulhat átmeneti fájdalom, de ha ennyire intenzív, érdemes mielőbb kontrollra menni.

A szoptatás miatt a fájdalomcsillapítók kiválasztásánál óvatosság szükséges. A Panadol (paracetamol) és az Advil (ibuprofen) általában biztonságosan alkalmazható szoptatás alatt, de fontos a megfelelő adagolás és a váltott szedés betartása. Ha ezek nem elég hatékonyak, orvossal vagy fogorvossal érdemes konzultálni egyéb lehetőségekről.

A hideg borogatás és a pihenés segíthet a fájdalom csökkentésében, de a Listerinnel való öblögetést nem feltétlenül javasolnám, mert irritálhatja a gyökérkezelt területet. Inkább langyos sós vízzel próbáljon meg óvatosan öblíteni.

Ha a fájdalom elviselhetetlen és a fogorvosa csak később rendel, javaslom, hogy keressen fel egy sürgősségi fogászati ügyeletet. A Bátorfi Fogászaton állunk rendelkezésére, amennyiben szeretné, időpontot is egyeztethet velünk.

Mielőbbi jobbulást kívánok!

Üdvözlettel,
[Bátorfi Fogászat Csapata]

  Dr. Hargitai Máté

  2025.02.04. 09:02

Az egész fogam rosz van egy genygóc az inyemen, fájdalmas a kezelése

Válasz: Genygóc kezelése fájdalmas?

Ha gennyes góc alakult ki az ínyén, az általában fertőzésre vagy gyulladásra utal, amit érdemes mielőbb kezelni, hogy megelőzze a további szövődményeket. A kezelés típusa attól függ, hogy milyen mértékű a fertőzés és mennyire érinti a fogat vagy a környező szöveteket.

A Bátorfi Fogászat csapata fájdalommentes kezelésekkel áll rendelkezésre, így biztos lehet benne, hogy a szükséges beavatkozásokat modern érzéstelenítési technikákkal végzik, minimalizálva a kellemetlenségeket. Ha gyulladás vagy tályog van jelen, előfordulhat, hogy először egy antibiotikumos kezelést javasolnak a fertőzés csökkentésére, majd a fogorvos eldönti, hogy gyökérkezelésre, foghúzásra vagy más beavatkozásra van-e szükség.

Javasolt mielőbb felkeresni egy szakembert, mert a fertőzés továbbterjedhet, ha nem kezelik időben. Ne aggódjon, a megfelelő ellátással fájdalommentesen és hatékonyan lehet megszüntetni a problémát!